Місія
Іван Гончар мав візію створити ілюстративну енциклопедію українського народу - проявити історико-культурну самобутність різних сіл і міст України, що стрімко зникала на його очах, показати естетичне багатство української нації у вбранні, типажах, ремеслах, звичаях, архітектурі та мальовничих краєвидах через давні світлини.
Зараз команда проекту переосмислює дорогоцінний спадок Івана Гончара, тому включила до альбому матеріали з усіх регіонів України, але найбільшу увагу приділяє тим місцевостям, які найбільше постраждали від гуманітарних і техногенних катастроф минулого століття, а також після руйнацій нинішньої російсько-української війни.
Сучасний момент історії України - драматичний та сповнений великого потенціалу. Під час повномасшабної війни з росією триває докорінна трансформація цінностей – Україна формулює свою нову актуальну ідентичність, остаточно повертає себе на спільне з Європою та світом культурне поле.
Україна – нація-фронтир: їй історично притаманні спадковість традицій та інноваційність, здатність надихатися від культур її багатьох регіонів. І саме колективна пам’ять українців робить їх унікальними.
Тоталітарні практики ХVIII-ХХ століття системно руйнували дорогоцінний спадок, знищували кожного, хто комунікував цінності через культуру – від народних майстрів до іменитих новаторів – їх репресували, депортували до ГУЛАГу, вбивали під час воєн та Голодомору. Для решти громадян система створила кумедний шароварний містифікат – і плекала у народі комплекс меншовартості.
Дизайн та мистецькі естетики – невербальні знання про те, хто ми, хто “наші” - а хто “вороги”; чого ми прагнемо й яку історію про себе оповідаємо. Видання є потужним висловлюванням, що презентує Україні та світові справжню тканину національної пам’яті - збережену, відновлену та осучаснену.